Mutlu Yıllar
KATEGORİLER
  TÜKENDİ  

Vitilex Krem 50 gr


Ürün kodu: #20098
Son kullanma tarihi:

Tüm Gilda Ürünleri

Standardize edilmiş capparis spinosa ekstresi

Bu ürünle birlikte 0,95 kozmipara hediye!
  % 0 İNDİRİMLİ 
95,00 TL 95,00 TL
Stok durumu: Eczanemizde | Bu üründe tedarik süresi 1-2 iş günüdür.
  Bu üründe kargo 6.50 TL

Vitilex Krem 50 gr

Standardize edilmiş capparis spinosa ekstresi

Kapari Bitkisi (Capparis spinosa)

Kapari bitkisi Bahar aylarında morumsu beyaz renkli çiçekler açan, dikenli, yere yatık çalı görünümlü, çok yıllık bir bitkidir. Kapari bitkisi kebere, gebreotu ve kedi tırnağı olarak da bilinir. Protein ve vitaminler ile tanen, flavon glikozitleri ve karbonhidratlar içerir. Akdeniz ikliminin egemen olduğu bölgelerde yetişen kapari bitkisi, Ülkemizde bol miktarda yetişmektedir. Ülkemizde gebere otu olarak bilinir ancak çok olmasına karşın pek bilinmemektedir. Gençleştirici ve “afrodiziak”- cinsel gücü arttırıcı- etkisi de keşfedilen kapari tomurcukları, Avrupa ve Amerika da vazgeçilmez bir çeşni olarak yemeklerde kullanılmakta ve özellikle Batı Avrupa ülkelerinde kaliteli bir meze olarak tüketilmektedir.Kaparinin bezelye büyüklüğündeki tomurcuklarının protein, vitamin, mineraller, rutin ve hardal yağı glikosidi yönünden oldukça zengin olması, onu doyurucu bir besin olmasını sağlamaktadır. Kapari, Türkiye’de en çok Çorum’un Osmancık ilçesinde tanınırken, Muğla ve yöresinde de doğal ortamda yetişiyor. Bol miktarda A ve E vitamini içeren kapari, zengin enerji kaynağıdır. Yapılan bir çalışmada 100 gram çiçek tomurcuğunda kuru madde olarak; 67 miligram fosfor, 9 miligram demir, 24 miligram protein, 12 miligram selüloz ve 2 miligram lipid tespit edilmiş ve gıda, kozmetik ve ilaç sanayilerinde kullanılan kapari, çok yıllık derin köklü ve yayılıcı özelliği ile iyi bir erozyon kontrol bitkisi olurken, yangına dayanıklılığı ile dikkat çekmiştir.

Kapari Bitkisinin Faydaları

Özellikle kanser hastalarında trombosit sayısını yükselttiğinden faydalıdır. Sindirim sistemini düzenler. Kabızlık gidericidir. İdrar söktürücüdür. Balgam söktürücüdür. Solucan ve parazit düşürücüdür. Ağrı kesicidir. Romatizma rahatsızlıklarına iyi gelir. Felçten korur. İskorbit hastalığında kullanılır. Kan bozukluklarına faydalıdır. Gut hastalığına iyi gelir. Antitümör etkilidir. Hemoroid hastalarına fayda sağlar. Dalak büyümesinde faydalıdır. Kalça rahatsızlıklarında kullanılır. Adet düzenleyicidir. Diş ağrılarını keser. Karaciğer fonksiyonlarını düzenleyicidir. Mide ülserini iyi eder. Multipl Skleroz (MS) hastalığında faydalıdır ve cinsel gücü özelliği vardır. Avrupa’da meyveleri ve çiçek tomurcukları, müshil (kabızlık giderici) ve diüretik (idrar söktürücü) olarak kabul edilmekte, uyarıcı ve iskorbüt hastalığını önleyici olarak değerlendirilmekte. Yaprakların ezilmesiyle hazırlanan lapa ise gut hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır.Ayrıca kan bozuklarının giderilmesinde yine kapariye başvurulmakta. Uluslar arası Kanser Enstitüsü’nde yapılan çalışmalarda kapari, antitümör aktivitesi sağlayan ekstraktın hazırlanmasında kullanılan bitkiler arasında yer almaktadır. Kapari çayında soğan ve sarımsaktan 15 kat daha fazla antioksidan bulunur. ağrı kesici toksin atıcı ,kan temizleyici ve plazma yenileyicidir.

Önemli Bilgilendirme: Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, yayımladığı Türk Gıda Kodeksi ve Sağlık Beyanları Yönetmeliğine istinaden dermokozmetik ürünler ve takviye edici gıdaların, hiç bir hastalığı tedavi ettiği, tedavisine yardımcı olduğu, önlediği, önlenmesine yardımcı olduğu iddia edilemez. Dermokozmetik ürünlerin cildin alt tabakalarında ve kalıcı olarak etki ettiği iddia edilemez. Bu sebeple, sitemizde yer alan açıklamalar, üretici veya ithalatçı firmaların sunduğu ürün etiketi, broşür gibi bilgi ve belgelere dayanmaktadır. Bu bilgiler ürünlerin vaad edilen etkilerinin kesin olarak gerçekleşeceği ya da yan etkileri olmadığı anlamını taşımamaktadır.