yükleniyor
Search Compare Wishlist Sepetim ₺0

Kozmium.com'da sipariş vermek kadar, siparişi iade veya iptal etmek de kolay...

Siparişiniz kargoya verilmeden iptal edebilirsiniz.

Satın almış olduğunuz üründe bir problem yaşar, yada beğenmez iseniz, aşağıdaki şartlara uymak koşulu ile İade yada Değişim için ürün kabul edilebilmektedir.

  • Ambalajı açılmamış, üründe ve ambalajında herhangi bir bozulma, kırılma, tahrip, yırtılma, kullanılma olmamalıdır.
  • Satın alınan ürün kesinlikle kullanılmamış olmalıdır.
  • Müşteri ürünü, kendisine teslim edildiği andaki durumu ile geri vermekle yükümlüdür.
  • Kargo teslim tarihinden itibaren yasal iade süresi olan yedi (7) günlük süre geçmemiş olmalıdır.

Yukarıdaki şartların iade etmek istediğiniz ürünler için geçerli olduğunu düşünüyorsanız, müşteri temsilcimiz ile  telefon yada eposta yolu ile irtibata geçerek iade konusunda onay almanız gerekmektedir. E-posta yolu ile alınan onaylar iadeniz için bir zemin oluşturmakta ve takibi yapılabilmektedir. İade talebiniz olumlu olarak karşılandıktak sonra, iade etmek istediğin ürün ve ürünleri, ürün faturası, sipariş numarınızı da içeren bir dilekçe veya iade notu ile;

kozmium.com Operasyon Merkezi

YeniCami Mahallesi Adnan Menderes Cad.
Atagün İş Merkezi No:1/Z11 Adapazarı / Sakarya

adresine, teslim aldığınız kargo kutusu içerisinde gönderiniz. İade ve değişimlerde KARGO BEDELİ TARAFINIZA AİTTİR.

Önemli

* Karşı ödemeli olarak gönderilen iade ve değişimler tarafımızca kabul edilmemektedir. Lütfen müşteri temsilcimizden e-posta yada telefon ile onay almadan gönderi yapmayınız!
* Ücretsiz kargo avantajından faydalanılan siparişlerin iadesinde, kargo bedeli ürün bedelinden tahsil edilerek iade yapılmaktadır. Siparişten cayma hakkını kullanan müşterilerimiz kargo bedelini ödemekle mükellef olmaktadır.  


İadesi kabul edilemeyen ürünler;

 

  • Yukarıdaki ürünler için tanımlanan şartlara uygun olmayan ürünler
  • Kulak tıkaçları, göğüs pompaları gibi hijyenik ürünler (teknik sorun harici)
  • Kişisel bakım, parfüm ve kozmetik ürünler
  • Gözlük ve takı-mücevherat ürünleri

İade süresi geçmiş ürünler;

Yasalarla belirlenen 7 günlük iade süresi geçmiş ürünler için, almış olduğunuz ürünün hasarlı-kusurlu olması durumunda "ürün inceleme" süreci başlatılır. Hasarlı-kusurlu olduğunu düşündüğünü ürünü tarafımıza ulaştıktan sonra, ürünün üretici/ithalatçı firmasına gönderilir ve inceleme süreci başlar.  Bu süreç en fazla 30 gündür. Bu süre  sonunda firma üründeki kusuru kabul ederse satın almış olduğunuz ürün yenisi ile değiştirilir yada bedeli iade edilir. Firma üründe kusur veya hata tespit edilmez ise iade-değişim süreci başlatılmaz. Bu süreçte kozmium.com olarak firmamızın bir tasarrufu bulunmamaktadır. 

Bu süreç üretici-ithalatçı firma ile tüketici arasında bir süreçtir ve ilgili yasalarla belirlenmiştir. Bu sebeple sorunlu ürünler hakkında satın almış olduğunuz ürünün üretici/tedarikçi firması ile direkt  irtibata da geçebilirsiniz. Bu süreçte kozmium.com olarak firmamızın bir tasarrufu bulunmamaktadır. 

 


 

Müşterinin ürünü iade etmesi veya alışverişinden cayması halinde, iade edilen ürün bize ulaştığı andan itibaren on (10) gün içerisinde ürün bedelinden kargo masrafları kesilerek iade edilir. Havale iadeleri 2 iş günü içinde Kredi Kartı iadeleri 3 iş günü içinde yapılmaktadır. Siparişinizle ilgili “İptal Edildi” uyarısı çıktıktan sonra kalan bedel kredi kartınıza veya havale yaptığınız bankanıza iade edilmektedir. Bankanız kredi kartı iadelerini aynı gün hesabınıza yansıtmayabilir. kredi kartınıza ürün iade bedeli bankanız tarafından 1-5 gün içerisinde yapılmaktadır. Bu sürede firmamızın tasarrufu bulunmamaktadır. 5 günü geçmiş ve hesabınıza yansımamış iadeler için bankanızın kredi kartı servisini aramanız gereklidir.

Taksitli satışlarda yapılan iadeler bankanız tarafından kredi kartınıza yaptığınız taksit sayısınca her ay taksit taksit, artı bakiye olarak yansıtılmaktadır. 

Önemli Not

 İadeniz onaylandıktan sonra tarafınıza iade edilecek tutar, fatura üzerindeki ürün/ürünlerin bedelidir. Kargo, kullanılan bir hizmet olduğundan, bedeli iade edilememektedir.

İade Sorunu Yaşmamak İçin

Sevkiyat sırasında zarar gördüğünü düşündüğünüz paketleri teslim aldığınız firma yetkilisi önünde açıp kontrol ediniz. Eğer üründe herhangi bir zarar varsa kargo firmasına tutanak tuttururarak ürünü teslim almayınız. Ürün teslim alındıktan sonra kargo firmasının görevini tam olarak yerine getirdiğini kabul etmiş olduğunuzu unutmayınız. Siz ürünü teslim aldıktan sonra, kargoda zarar gören ürünlerle alakalı herhangi bir iade işlemi yapamamaktayız.